95th National Athletic Championship – Full Results
31 Aug 2017Diyagama

Athletics Association of Sri Lanka
95th National Championship 2017
31st August, 01st & 02nd September, 2017 @ Mahinda Rajapaksa Sport Complex – Diyagama
           
E: No 210 100 M Men Final  
Place BIB Name Affiliate Performance Remarks
1 4 AM Yupun Priyadarshana Abyekoon SL Army 10.52  
2 43 ALM Asroff SL Army 10.71  
3 35 Shehan Sandaruwan Ambepitiya SL Army 10.77  
4 183 KHACV Gunasena SL Army 10.79  
5 20 Mohammad Fazil Udayar SL Army 10.81  
6 51 HSS Kumara SL Army 10.84  
7 500 Asiri Wijesekara Track Master SC 10.84  
8 546 M Vinoj Suranjaya De Silva Unattached 10.98  
           
E: No 315 200 M Men Final  
Place BIB Name Affiliate Performance Remarks
1 254 HM Dilip Ruwan SL Army 21.49 +1.4
2 51 HSS Kumara SL Army 21.50  
3 44 HK Kalinga Kumarage SL Army 21.52  
4 45 ARM Rajaskan SL Army 21.71  
5 252 MGA Premakumara SL Army 21.89  
6 20 Mohammad Fazil Udayar SL Army 21.99  
7 175 KSL Wickramasinghe SL Army 22.00  
8 251 WPDK Wijerathna SL Army 22.10  
           
E: No 214 400 M Men Final  
Place BIB Name Affiliate Performance Remarks
1 254 HM Dilip Ruwan SL Army 46.66  
2 252 MGA Premakumara SL Army 46.85  
3 44 HK Kalinga Kumarage SL Army 47.40  
4 450 PMWG Tharusha Dananjaya Schools AA 47.55  
5 444 RGDN Karunarathne Track Master SC 47.77  
6 398 SADKI Samarasinghe SL Air Force 47.88  
7 90 ASD Kumara SL Army 48.36  
           
E: No 317 800 M Men Final  
Place BIB Name Affiliate Performance Remarks
1 46 HEMIG Indunil Madushan Herath SL Army 1:48.83  
2 6 MK Kupun Kushan SL Army 1:49.96  
3 246 GR Chathuranga SL Army 1:50.37  
4 165 HKT Fonseka SL Army 1:51.12  
5 74 AML De Soysa SL Army 1:53.87  
6 392 KGAP Amarasiri SL Air Force 1:54.64  
7 320 PAL Peris SL Army 1:57.25  
           
           
E: No 208 1500 M Men Final  
Place BIB Name Affiliate Performance Remarks
1 431 RAD Hemantha Kumara Government services 3:49.99  
2 246 GR Chathuranga SL Army 3:51.23  
3 165 HKT Fonseka SL Army 3:52.40  
4 377 PWG Sanjeewa SL Air Force 3:55.12  
5 244 TUGI Darshana Lanka SL Army 3:55.56  
6 42 RA Sajeewa Lakmal SL Army 3:56.79  
7 69 KDNC Wijesinghe SL Army 3:58.09  
8 247 HKD Kumara SL Army 4:00.73  
9 351 ADL Prathapa SL Air Force 4:01.64  
           
E: No 318 5000 M Men Final  
Place BIB Name Affiliate Performance Remarks
1 394 AK Tharanga SL Air Force 14:43.43  
2 245 GMSR Wijewickrama SL Army 14:58.91  
3 48 DL Samarajeewa SL Army 15:09.59  
4 187 KGR Saman Kumara SL Army 15:15.46  
5 199 WMNG Aberathna SL Army 15:17.01  
6 108 SAAL Srimanna SL Army 15:20.27  
7 207 KAM Wijerathna SL Army 15:41.30  
8 532 K Kannaseakara Lanka Lions SC 15:43.90  
9 143 BA Sandaruwan SL Army 15:49.65  
10 433 MDK Wijerathna Government services 16:00.57  
           
E: No 201 10000M Men Final  
Place BIB Name Affiliate Performance Remarks
1 48 DL Samarajeewa SL Army 31:37.7  
2 174 RMYGNA Bandara SL Army 31:38.2  
3 370 PAP Maduranga SL Air Force 31:43.8  
4 206 GPAJ Kumara Bandara SL Army 31:47.8  
5 214 TME Thennakon SL Army 31:56.5  
6 56 BU Wijithakumara SL Army 32:11.3  
7 227 YPM Gunathilaka SL Army 32:23.4  
8 334 KHA Asanka Premalal SL Army 32:27.4  
9 325 WV Maduranga Upul Kumara SL Army 32:31.4  
10 62 K Shanmugeswaram SL Army 32:35.8  
           
E: No 304 110 M Hurdles Men Final  
Place BIB Name Affiliate Performance Remarks
1 470 KPH Nirmal SL Navy 14.48  
2 39 MR Woshim Ilham SL Army 14.57  
3 495 AASS Amarathunga SL Navy 14.57  
4 318 KWS Randeewa SL Army 14.79  
5 400 KRI Perera SL Air Force 14.89  
6 134 EPE Hasitha Kumara SL Army 15.09  
7 25 KAD Ranga Kalum SL Army 15.20  
8 204 KDD Ariyarathna SL Army 15.27  
           
E: No 313 400 M Hurdles Men Final  
Place BIB Name Affiliate Performance Remarks
1 359 ALAI Rathnasena SL Air Force 51.05  
2 41 SM Aravinda Chathuranga SL Army 51.51  
3 16 AL Asitha Tharanga Rathnasena SL Army 52.20  
4 469 PMPL Kodikara Schools AA 53.03  
5 497 NDK Viduranga SL Army 53.06  
6 178 KAR Madushan SL Army 53.84  
7 534 M Sachendra Ramesh Lanka Lions SC 54.07  
8 502 RMN Rathnayake SL Army 54.53  
           
E: No 228 3000 M St. Ch. Men Final  
Place BIB Name Affiliate Performance Remarks
1 54 RMS Pushpakumara SL Army 8:52.19 NMR
2 335 HMIUB Herath SL Army 9:07.36  
3 396 WGC Fernando SL Air Force 9:16.56  
4 166 MAR Chamara Kumara SL Army 9:23.31  
5 65 TMLC Gunarathne SL Army 9:26.48  
6 498 HMS Karunarathna Banda SL Army 9:32.48  
7 373 WRBA Pushpakumara SL Air Force 9:34.32  
8 11 MD Saman Kumara SL Army 9:36.02  
9 137 AB Nilanka Alvis SL Army 9:41.68  
           
E: No 220 High Jump Men Final  
Place BIB Name Affiliate Performance Remarks
1 383 WP Manjula Kumara SL Air Force 2.21  
2 560 Ushan Thiwanka Perera Unattached 2.15  
3 391 WPAK Pathirana SL Air Force 2.05  
4 515 PM Dineth Chathuranga Kurunegala DAA 2.00  
5 216 KSC Ekanayake SL Army 2.00  
6 519 APGDKK Guruge SL Army 1.95  
           
E: No 302 Pole Vault Men Final  
Place BIB Name Affiliate Performance Remarks
1 405 MHI Sadaruwan SL Air Force 5.00 * EMR
2 30 HD Chinthaka Dinesh SL Army 4.50  
3 406 LARKK Balasooriya SL Air Force 4.50  
4 550 A Puvitharan Jaffna DAA 4.40  
5 116 AAMDP Abeykoon SL Army 4.20  
5 118 BDDL Ariyasinghe SL Army 4.20  
5 333 KAMP Karunarathna SL Army 4.20  
5 378 AGNDK Ranaweera SL Air Force 4.20  
9 55 KACP Senarathne SL Army 4.20  
10 481 WMJP Weerasinghe SL Navy 4.00  
           
E: No 311 Long Jump Men Final  
Place BIB Name Affiliate Performance Remarks
1 368 DM Liyanapathirana SL Air Force 7.97 +3.4
2 561 G.K.Danushka Sandaruwan Piyarathna SL Universities 7.84 +2.1
3 40 MIM Mifran SL Army 7.72 +2.5
4 17 L Sreshan Dananjaya SL Army 7.71 +0.7
5 121 JHG Sampath SL Army 7.56 +1.5
6 343 DAGJP Wimalasiri SL Army 7.55 +0.7
7 53 URRB Rajapaksha SL Army 7.55 +1.0
8 126 SPP Samaraweera SL Army 7.50 +2.0
           
E: No 218 Triple Jump Men Final  
Place BIB Name Affiliate Performance Remarks
1 58 IDSS Jayasinghe SL Army 16.36  
2 37 UP Atheetha Karunasinghe SL Army 15.98  
3 31 MNS Ahamed SL Army 15.96  
4 172 TADN Thilakarathne SL Army 15.62  
5 361 CGST Senavirathne SL Air Force 15.62  
6 17 L Sreshan Dananjaya SL Army 15.53  
7 49 DME Dinesh Kumara Fernando SL Army 15.43  
8 120 AGJM Ariyarathne SL Army 14.38  
           
E: No 202 Shot Put Men Final  
Place BIB Name Affiliate Performance Remarks
1 471 AJD Perera SL Navy 15.35  
2 33 R Samitha Jayawardana SL Army 15.19  
3 84 WSM Fernando SL Army 14.36  
4 52 S Jayakody SL Army 14.31  
5 19 Boditha Danushka Delvita SL Army 13.64  
6 15 BMH Chamila Ferdinadas SL Army 13.49  
7 384 RMSC Ranasinghe SL Air Force 13.35  
8 2 Malinda Madusanka Meththsinga SL Army 13.00  
           
E: No 121 Discus Throw Men Final  
Place BIB Name Affiliate Performance Remarks
1 472 KGUP Jayawardana SL Navy 50.77  
2 34 ZTM Aasik SL Army 42.48  
3 362 HMPGDB Rathnayake SL Air Force 41.32  
4 82 SPJT Bandula SL Army 40.97  
5 435 KMS Niroshana Government services 40.27  
6 547 Isuru Pathirana Lanka Lions SC 39.98  
7 511 Sajith Munasinghe Mercantile AF 39.53  
8 2 Malinda Madusanka Meththsinga SL Army 39.24  
9 81 SDK Silva SL Army 37.16  
10 558 M H Kalith Yuran Gampaha DAA 37.05  
11 349 DMD Priyalal SL Air Force 37.02  
           
E: No 309 Javelin Throw Men Final  
Place BIB Name Affiliate Performance Remarks
1 228 DS Ranasinghe SL Army 76.92  
2 115 KKCS Padmasiri SL Army 66.51  
3 473 DMSS Dissanayake SL Navy 66.11  
4 114 WBRM Fernando SL Army 66.05  
5 371 RMSK Rajapaksha SL Air Force 65.92  
6 322 KGH Pramod SL Army 64.13  
7 148 PAP Lakmal SL Army 60.08  
8 326 DP Chamara Padma Kumara SL Army 60.01  
           
E: No 217 Hammer Throw Men Final  
Place BIB Name Affiliate Performance Remarks
1 226 WGSR Kumarasiri SL Army 49.21  
2 59 LADEP Alansan SL Army 48.73  
3 240 Sisira Kumara SL Army 48.01  
4 87 K Nilantha SL Army 45.25  
5 158 PKL Pbashana SL Army 43.34  
6 26 TG Tuder SL Army 43.14  
7 86 HMAS Bandara SL Army 42.72  
8 350 SSD Perera SL Air Force 40.35  
           
E: No   Decathlon Men Final  
Place BIB Name Affiliate Performance Remarks
1 38 RAK Karunathilaka SL Army 7096 * NSLR
2 390 WKDS Perera SL Air Force 6619  
3 3 MMR Lakmal SL Army 6195  
4 411 KDP Kumara Government services 5678  
5 193 AVDH Chathuranga SL Army 5511  
6 146 TPD Fernado SL Army 5370  
7 507 DPAHN Perera Unattached 4848  
           
E: No 209 100M Women Final  
Place BIB Name Affiliate Performance Remarks
1 773 RMR Kumari Ratnayake Kagalle DAA 11.82  
2 686 SL Vidanaduruge SL Air Force 12.15  
3 784 DT Amasha De Silva Sri Lanka Schools AA 12.16  
4 629 WVl Sugandi SL Army 12.24  
5 626 MGRS Ferdinadas SL Army 12.33  
6 787 WG Ewanthi Emeshika Matara DAA 12.48  
7 731 Shaleena Elisabath Sri Lanka Schools AA 12.76  
8 785 Shermila Jan Sri Lanka Schools AA 12.79  
           
E: No 314 200 M Women Final  
Place BIB Name Affiliate Performance Remarks
1 773 RMR Kumari Ratnayake Kagalle DAA 24.40  
2 686 SL Vidanaduruge SL Air Force 24.79  
3 626 MGRS Ferdinadas SL Army 24.86  
4 627 MASS Jayathilaka SL Army 25.01  
5 745 MO Udayangani Unattached 25.07  
6 611 DGKS Jayasinghe SL Army 25.84  
           
E: No 213 400M Women Final  
Place BIB Name Affiliate Performance Remarks
1 622 EWU Ratnakumari SL Army 53.63  
2 620 R Nadeesha SL Army 54.69  
3 678 WKLA Nimali SL Air Force 55.14  
4 704 PGN Madushika SL Air Force 55.29  
5 745 MO Udayangani Unattached 55.30  
6 613 SHI Gamage SL Army 57.83  
7 631 KAN Hansani SL Army 57.88  
8 738 UKSC Padmasiri Sri Lanka Schools AA 57.99  
           
E: No 316 800 M Women Final  
Place BIB Name Affiliate Performance Remarks
1 751 GTA Aberathne SL Navy 2:05.69  
2 610 NMC Dilrukshi SL Army 2:07.25  
3 620 R Nadeesha SL Army 2:13.61  
4 712 KAD Sandakanthi SL Air Force 2:16.35  
5 771 MD Achini Sewandi Unattached 2:33.12  
           
E: No 207 1500 M Women Final  
Place BIB Name Affiliate Performance Remarks
1 751 GTA Aberathne SL Navy 4:20.64 *NMR
2 610 NMC Dilrukshi SL Army 4:20.92 *BPR
3 651 UKN Ratnayake SL Army 4:21.14  
4 697 MUMAN Priyadarshani SL Air Force 4:32.20  
5 633 HMN Nandasena SL Army 4:41.23  
6 696 KGNMA Kumari SL Air Force 4:46.87  
7 713 AMDR Amarasinghe SL Air Force 4:55.05  
8 710 KHDKN Kularathne SL Air Force 5:03.08  
9 714 KDP Kumarage SL Air Force 5:03.60  
10 657 WMPRM Nadeeshani SL Air Force 5:06.25  
11 695 AHMP Abeyasinghe SL Air Force 5:15.14  
12 771 MD Achini Sewandi Unattached 5:19.83  
           
E: No 301 5000 M Women Final  
Place BIB Name Affiliate Performance Remarks
1 697 MUMAN Priyadarshani SL Air Force 17:20.4  
2 672 ANL Ariyadasa SL Air Force 17:31.4  
3 753 SA Lamahewage SL Navy 17:37.8  
4 633 HMN Nandasena SL Army 17:41.0  
5 692 RDHT Pryadarshani SL Air Force 17:45.3  
6 759 V Krishanthani SL Navy 17:53.1  
7 755 MANK Fernando SL Navy 18:23.7  
8 662 DAS Samanmali SL Air Force 18:49.0  
9 657 WMPRM Nadeeshani SL Air Force 18:59.0  
10 647 DPMH Madushika SL Army 19:00.6  
           
E: No 131 10000 M Women Final  
Place BIB Name Affiliate Performance Remarks
1 753 SA Lamahewage SL Navy 36:02.56  
2 672 ANL Ariyadasa SL Air Force 36:23.82  
3 762 MSPM Perera SL Navy 36:56.58  
4 692 RDHT Pryadarshani SL Air Force 37:18.80  
5 601 KK Kumari SL Army 38:09.59  
6 637 PMS Seuwandi SL Army 38:14.28  
7 755 MANK Fernando SL Navy 38:22.50  
8 685 KKAM Kumarasinghe SL Air Force 39:31.11  
9 638 KGDE Karunarathne SL Army 40:44.39  
10 693 TRS Priyadarshani SL Air Force 41:16.76  
           
E: No 303 100 M Hurdles Women Final  
Place BIB Name Affiliate Performance Remarks
1 629 WVl Sugandi SL Army 14.36  
2 600 HWK Hapuarachchi SL Army 15.25  
3 677 DP Mohottala SL Air Force 15.27  
4 780 NGPR Gunathilaka Ratnepura DAA 15.47  
5 768 JG Kalani Gayaththri Hambantota DAA 15.71  
6 683 PKSU Madushani SL Air Force 16.17  
7 684 HGRM Thilakasiri SL Air Force 16.32  
8 634 RS Shanika SL Army 16.54  
9 609 AWA Anupama SL Army 18.84  
           
E: No 312 400 M Hurdles Women Final  
Place BIB Name Affiliate Performance Remarks
1 617 EK Madushani SL Army 1:00.89  
2 668 NDGN Lakmali SL Air Force 1:00.95  
3 618 GAS Dulani SL Army 1:01.04  
4 689 WAS Dilrukshi SL Air Force 1:04.60  
5 772 APMS Kaushalya Abynayake Unattached 1:05.18  
6 758 WHM Fernando SL Navy 1:06.17  
7 631 KAN Hansani SL Army 1:07.60  
8 720 HAM Herath Government services 1:11.50  
           
           
E: No 130 3000 M St. Ch. Women Final  
Place BIB Name Affiliate Performance Remarks
1 651 UKN Ratnayake SL Army 10:25.25  
2 761 WHN Kumari SL Navy 10:48.20  
3 607 HIP Udaya Kumari SL Army 11:37.90  
4 714 KDP Kumarage SL Air Force 11:58.69  
5 604 ASN Bandara SL Army 12:24.30  
           
E: No 310 High Jump Women Final  
Place BIB Name Affiliate Performance Remarks
1 752 DK Ranasinghe SL Navy 1.76  
2 706 SMM Madushani SL Air Force 1.65  
3 669 SBWSSAWSM Sooriyampola SL Air Force 1.60  
           
E: No 204 Pole Vault Women Final  
Place BIB Name Affiliate Performance Remarks
1 776 J Anitha Jaffna DAA 3.47 *NSLR
2 658 SP Ranasinghe SL Air Force 3.20  
3 777 C Herina Jaffna DAA 3.00  
4 691 WNR Fernando SL Air Force 2.80  
4 733 WI Udani Silva Sri Lanka Schools AA 2.80  
4 736 BDIN Dharmakeerthi Sri Lanka Schools AA 2.80  
           
E: No 116 Long Jump Women Final  
Place BIB Name Affiliate Performance Remarks
1 664 DVCM Thilakarathne SL Air Force 5.93 +1.2
2 746 Anjani Pulwansa Unattached 5.92 +0.1
3 608 PVRS Dilanki SL Army 5.43 -1.0
4 691 WNR Fernando SL Air Force 5.35 -0.7
           
E: No 306 Triple Jump Women Final  
Place BIB Name Affiliate Performance Remarks
1 654 HDV Lakshani SL Army 13.43 *NMR
2 679 KAS Dulanjali SL Air Force 13.21  
3 680 KAT Lakshani SL Air Force 12.40  
4 664 DVCM Thilakarathne SL Air Force 12.40  
5 602 WMNU Wanasinghe SL Army 11.82  
6 728 MG Nirmala Kulasooriya Government services 11.75  
           
E: No 221 Shot Put Women Final  
Place BIB Name Affiliate Performance Remarks
1 659 WKT Fernando SL Air Force 14.52 *NMR
2 760 MND Muthunayake SL Navy 12.62  
3 666 PD Clarance SL Air Force 11.81  
4 726 PA Priyangika Kumari Government services 11.67  
5 774 Faathima Shameemah Rishard Unattached 11.21  
           
E: No 106 Discus Throw Women Final  
Place BIB Name Affiliate Performance Remarks
1 665 PKAA Maduwanthi SL Air Force 41.67  
2 687 WMSK Weerasekara SL Air Force 41.50  
3 688 AGVV Lakmali SL Air Force 39.04  
4 763 PAIMP Perera SL Navy 37.40  
5 670 HAA Lakshika SL Air Force 35.80  
6 632 HAM Dilrukshi SL Army 34.14  
7 742 GASP Madushani Government services 32.80  
8 656 DUKL Senavirathna SL Air Force 31.51  
           
E: No 203 Javelin Throw Women Final  
Place BIB Name Affiliate Performance Remarks
1 750 KAMP Silva SL Navy 48.44  
2 667 HPPH Maduwanth i SL Air Force 45.41  
3 666 PD Clarance SL Air Force 37.43  
4 705 HN Lakmali SL Air Force 34.19  
           
E: No 305 Hammer Throw Women Final  
Place BIB Name Affiliate Performance Remarks
1 665 PKAA Maduwanthi SL Air Force 47.95 *NMR
2 616 AWASM Amarasinghe SL Army 46.56 *BPR
3 670 HAA Lakshika SL Air Force 44.09  
4 642 WMSN Rathnasiri SL Army 38.78  
5 660 GF Hassim SL Air Force 38.27  
6 663 JMI Sandamali SL Air Force 37.66  
           
           
E: No   Heptathlon Women Final  
Place BIB Name Affiliate Performance Remarks
1 629 WVl Sugandi SL Army 4879 *NSLR
2 640 PSN Fernando SL Army 4251  
3 729 BG Sachiththra Harshani Jayakantha Government services 4135  
4 682 HAN Nawodani SL Air Force 4133  
5 641 HMD Herath SL Army 3466  
6 744 WW Dilki Yashodha Unattached 2184  
error: Do not try to steal contents. CeylonAthletics.com Content is protected !!