1
views

Results: Ostrava Golden Spike 2017 (IAAF World Challenge)

Men Results

100m

1 Usain BOLT                   JAM     10.06

2 Yunier PÉREZ                 CUB     10.09

3 Jak Ali HARVEY               TUR     10.26

4 Ján VOLKO                    SVK     10.26

5 Emre Zafer BARNES            TUR     10.41

6 Jan VELEBA                   CZE     10.44

7 Zdenek STROMŠÍK              CZE     10.49

8 Giovanni CODRINGTON          NED     10.51

 

300m

1 Wayde VAN NIEKERK            RSA     30.81

2 Isaac MAKWALA                BOT     31.44

3 Clarence MUNYAI              RSA     31.61

4 Pavel MASLÁK                 CZE     31.80

5 Nery BRENES                  CRC     32.22

6 Rafal OMELKO                 POL     32.23

7 Liemarvin BONEVACIA          NED     32.25

8 Patrik ŠORM                  CZE     32.50

 

 

1000m

1 Nicholas Kiplangat KIPKOECH  KEN     2:18.51

2 Jakub HOLUŠA                 CZE     2:18.60

3 Filip SASÍNEK                CZE     2:19.03

4 David Lekuta RUDISHA         KEN     2:19.43

5 Luke MATHEWS                 AUS     2:19.57

6 Jan FRIŠ                     CZE     2:20.05

7 Jacob ROZANI                 RSA     2:20.25

8 Ryan GREGSON                 AUS     2:20.51

9 Charles GRETHEN              LUX     2:21.05

10 Andreas VOJTA               AUT     2:26.48

Matej PAVLÍCEK              CZE     DNF

 

 

10000m

1 Mohamed FARAH                GBR     27:12.09

2 Mathew Kipkorir KIMELI       KEN     27:14.43

3 Timothy TOROITICH            UGA     28:02.23

4 Nguse AMLOSOM                ERI     28:08.58

5 Benard KIMELI                KEN     28:09.46

6 Alexander Mutiso MUNYAO      KEN     28:09.47

7 Leul GEBRESILASE             ETH     28:10.15

8 Belay BEZABEH                ETH     28:10.50

9 Sondre Nordstad MOEN         NOR     28:15.12

10 Abrar OSMAN                 ERI     28:16.08

11 Alfred Chelal BARKACH       KEN     28:20.90

12 Olivier IRABARUTA           BDI     28:52.35

13 Collis BIRMINGHAM           AUS     29:05.34

14 Aron KIFLE                  ERI     29:11.42

 

 

 

110m Hurdles WIND +0.6

1 Garfield DARIEN              FRA     13.09

2 Balázs BAJI                  HUN     13.23

3 Milan TRAJKOVIC              CYP     13.34

4 Antonio ALKANA               RSA     13.37

5 Konstadínos DOUVALÍDIS       GRE     13.51

6 Andreas MARTINSEN            DEN     13.55

7 Damian CZYKIER               POL     13.56

8 Artur NOGA                   POL     13.62

 

 

 

 

3000m Steeple

1 Benjamin KIGEN               KEN     8:11.54

2 Getnet WALE                  ETH     8:13.16

3 Hailemariyam AMARE           ETH     8:13.39

4 Abraham KIBIWOTT             KEN     8:16.21

5 Tafese SEBOKA                ETH     8:16.72

6 Tolosa NURGI                 ETH     8:23.12

7 Barnabas KIPYEGO             KEN     8:23.13

8 Abel Kiprop MUTAI            KEN     8:33.66

9 Martin GRAU                  GER     8:33.97

10 Stewart MCSWEYN             AUS     8:41.11

11 Lukáš OLEJNÍCEK             CZE     9:18.34

Justus Kipkorir LAGAT       KEN     DNF

Michal ŠMAHEL               CZE     DNF

Altobeli DA SILVA           BRA     DNS

Conseslus KIPRUTO           KEN     DNS

 

 

Javelin Thorw

1 Thomas RÖHLER                GER     91.53

2 Johannes VETTER              GER     87.88

3 Jakub VADLEJCH               CZE     86.43

4 Andreas HOFMANN              GER     83.37

5 Jaroslav JÍLEK               CZE     82.74

6 Vítezslav VESELÝ             CZE     82.16

7 Petr FRYDRYCH                CZE     80.61

8 Lars HAMANN                  GER     78.60

 

 

Triple Jump

1 Christian TAYLOR             USA     17.57   -1.1

2 Troy DORIS                   GUY     16.80   +0.4

3 Elvijs MISANS                LAT     16.74   +0.4

4 Karol HOFFMANN               POL     16.59   +0.2

5 Alberto ÁLVAREZ              MEX     16.42   +0.2

6 Andrei CHURYLA               BLR     16.35   +1.0

7 Yoann RAPINIER               FRA     15.82   0.0

8 Philipp KRONSTEINER          AUT     15.73   +0.7

Jiri VONDRÁČEK               CZE     NM

High Jump

1 Sylwester BEDNAREK           POL     2.32

2 Tikhomir IVANOV              BUL     2.30

3 Majd Eddin GHAZAL            SYR     2.27

3 Jamal WILSON                 BAH     2.27

5 Andriy PROTSENKO             UKR     2.27

6 Edgar RIVERA                 MEX     2.27

7 Matúš BUBENÍK                SVK     2.20

7 Gianmarco TAMBERI            ITA     2.20

9 Norbert KOBIELSKI            POL     2.20

10 Jaroslav BÁBA               CZE     2.20

10 Luis Joel CASTRO            PUR     2.20

 

 

Hammer Throw

1 Pawel FAJDEK                 POL     83.44

2 Wojciech NOWICKI             POL     80.31

3 Bence HALÁSZ                 HUN     78.85

4 Dilshod NAZAROV              TJK     77.81

5 Marcel LOMNICKÝ              SVK     77.03

6 Nick MILLER                  GBR     75.9

7 Ashraf Amgad ELSEIFY         QAT     75.03

8 Krisztián PARS               HUN     74.58

9 Diego DEL REAL               MEX     72.07

 

Shot Put

1 Tomáš STANEK                 CZE     21.63

2 Michal HARATYK               POL     21.34

3 Stipe ŽUNIC                  CRO     20.76

4 Konrad BUKOWIECKI            POL     20.66

5 Jacko GILL                   NZL     20.41

6 Ladislav PRÁŠIL              CZE     20.09

7 Jakub SZYSZKOWSKI            POL     20.09

8 Franck ELEMBA                CGO     19.65

 

 

Women Results

 

200m

Marie-Josée TA LOU            CIV     22.44

2 Alyssa CONLEY                RSA     23.03

3 Estela GARCÍA                ESP     23.17

4 Marcela PÍRKOVÁ              CZE     23.30

5 Barbora PROCHÁZKOVÁ          CZE     23.72

6 Nikola BENDOVÁ               CZE     23.75

7 Jana SLANINOVÁ               CZE     24.30

Anna KIELBASINSKA            POL     DNF

 

1500m

1 Gudaf TSEGAY                 ETH     4:00.96

2 Rababe ARAFI                 MAR     4:03.34

3 Zoe BUCKMAN                  AUS     4:06.30

4 Adanech ANBESA               ETH     4:07.85

5 Worknesh ABYE                ETH     4:08.27

6 Mary Wangari KURIA           KEN     4:08.85

7 Simona VRZALOVÁ              CZE     4:09.18

8 Kristiina MÄKI               CZE     4:26.19

 

100m Hurdles

1 Pamela DUTKIEWICZ            GER     12.72

2 Rikenette STEENKAMP          RSA     12.99

3 Hanna PLOTITSYNA             UKR     13.02

4 Elisávet PESIRÍDOU           GRE     13.08

5 Isabelle PEDERSEN            NOR     13.12

6 Karolina KOLECZEK            POL     13.22

7 Lucie KOUDELOVÁ              CZE     13.32

8 Katerina CACHOVÁ             CZE     13.59

 

 

Pole Vault

1 Anzhelika SIDOROVA           ANA     4.70

2 Alysha NEWMAN                CAN     4.65

3 Robeilys PEINADO             VEN     4.55

4 Maryna KYLYPKO               UKR     4.50

5 Romana MALÁČOVÁ              CZE     4.50

6 Jirina PTÁCNÍKOVÁ            CZE     4.40

7 Olga MULLINA                 ANA     4.40

8 Amálie ŠVÁBÍKOVÁ             CZE     4.20

9 Annika ROLOFF                GER     4.20

10 Tina ŠUTEJ                  SLO     4.00

11 Nikol JIROUTOVÁ             CZE     4.00

Aneta MORYSKOVÁ             CZE     NM

 

 

Hammer Thorw

1 Anita WŁODARCZYK             POL     79.72

2 Zheng WANG                   CHN     76.25

3 Hanna SKYDAN                 AZE     74.25

4 Sophie HITCHON               GBR     73.68

5 Malwina KOPRON               POL     73.39

6 Joanna FIODOROW              POL     72.03

7 Katerina ŠAFRÁNKOVÁ          CZE     69.71

8 Réka GYURÁTZ                 HUN     68.92

9 Tereza KRÁLOVÁ               CZE     65.74

Comments

comments