JUNIOR NATIONAL ATHLETICS CHAMPIONSHIP 2017 – DAY 3 – FINAL RESULTS

RECORDS
* New Meet Records
Boys
U 23 Long Jump 7.83 M LG Danajaya Sri Lanka Army
U 20 Long Jump 7.52 M Nipun Kavindu Kaldera Loyola College – Kochchikade
U 20 Pole Vault 4.61 M K Napthali Joyson Arunodaya College – Alaweddy
U 18 110MH 14.41 Sec Sheshan Kariyawasam St Joseph’s College – Colombo 10
U 16 800M 1:59.82 Min Nuvan Danajaya Bulugahapitiya Berrewaerts College Ampitiya Kandy
Girls
U 23 200M 24.78 Sec PGN MadushIka Sri Lanka Air Force
U 23 Pole Vault 3.40 M J Aniththa Mahajana College Tellippalai
U 20 400MH 1:01.68 Min DM Yamali Dulanjalee Abagamuwa Central College
U 18 3000M 10:18.8 Min HMB Asmika Herath Kuliyapitiya Central College
U 18 2000M St Che 6:59.96 Min HMB Asmika Herath Kuliyapitiya Central College
U 16 200M 25.88 Sec Sadeepa Henderson Gateway College – Rajagiriya
U 16 Long Jump 5.48 M S.H Sadini Kavisha Vijitha Central College
* Equal Meet Records
U 23 200M 21.60 Sec HSS Kumara Sri Lanka Army
U 18 Pole Vault 4.20 M A Puvitharan Chavakachcheri Hindu College – Chavakachcheri

 

E: No: 301 10000M RW Boys U 18
Place BIB Name of Athlete School Performance Remarks
1 1009 WP Sudesh Udayanga Makandura CC – Makandura 1:03:01.7
2 1007 MG Pramoda Mihiraj Abewickrama Ratnapura Mihindu Vidyalaya – Ratnapura 1:03:23.2
3 1157 M Kaveesha Dulaj Buthpitiya Maha Vidyalaya 1:04:26.6
4 1163 SMLS Bandara Pilimathalawa Central College Kandy 1:06:33.0
5 1161 KMT Bandara Pilimathalawa Central College Kandy 1:08:58.1
6 1164 DS Weerarathna Pilimathalawa Central College Kandy 1:10:22.4
7 928 K Nadil Nimnaka Gonathilaka Sripalee College – Horana 1:14:34.7
E: No: 302 Pole Vault Boys U 18
Place BIB Name of Athlete School Performance Remarks
1 1014 A Puvitharan Chavakachcheri Hindu College – Chavakachcheri 4.20 * EMR
2 1107 S Kapilshan Mahajana College Tellippalai 4.10
3 1108 K Kethushan Mahajana College Tellippalai 4.00
4 1016 R Jathusan Arunodaya College – Alaweddy 4.00
5 1015 N Banujan Chavakachcheri Hindu College – Chavakachcheri 3.70
6 1109 J Neeljhanshan Mahajana College Tellippalai 3.00
E: No: 303 Triple Jump Boys U 18
Place BIB Name of Athlete School Performance Remarks
1 905 Pramod Madubash Maris Stella College – Negombo 14.88
2 882 Asanka Heshan Jayawardana Siri Mihindu MV – Radawadunna 14.03
3 773 Sandun Krishantha Kumara Lyceum International School – Wttala 13.98
4 2326 AM Thilina Akalanka Siddhartha College – Weligama 13.95
5 799 Kavindu Nawarathna St Joseph’s College – Colombo 10 13.89
6 1029 PV Kanushka Imesh Rahula College – Matara 13.75
7 860 P Sanju Tharuka St Mary’s College – Chilaw 13.22
8 840 Samindu Shehan Nonis Loyola College – Kochchikade 12.79
E: No: 304 Discuss Throw Girls U 18
Place BIB Name of Athlete School Performance Remarks
1 2216 Chanuka Athapaththu Vishaka Vidyalaya – Colombo 05 31.17
2 2436 WP Sugandi Malsha Debarawawa National School 30.89
3 2345 S Shankavi Chavakachcheri Hindu College – Chavakachcheri 29.25
4 2912 M Samadhi Sussex College – Wennappuwa 27.82
5 2439 D Sandya Dilrukshi CWW Kannangara CC 27.73
6 2391 KMS Dilrukshi Kumari Kuliyapitiya Central College 27.59
7 2314 TMH Madushika Karunarathne A Rathnayake CC – Walala 24.09
8 2194 Shanhini Peterson Holy Family Convent – Colombo 04 23.06
E: No: 305 Shot Put Boys U 16 Final
Place BIB Name of Athlete School Performance Remarks
1 1477 WAS Sasanka Wijaasinge Sri Benedict’s Colleg 12.83
2 1371 JVS Nimantha Rathnaloka M.V 12.74
3 806 Shankar Bonisan OKI International School 12.36
4 1451 Reshoun De Amenda St Sebasthiyan College Moratuwa 12.22
5 1889 W Dewinda Theekshana Vidyaloka College – Galle 12.22
6 1452 Thaveesa Frenando St Sebasthiyan College Moratuwa 12.05
7 1773 KC Bandara Wickramasinghe A Rathnayake CC – Walala 12.69
8 1308 IK Supun Madushara Welipenna Sinhala KV 11.45
E: No: 306 High Jump Girls U 23
Place BIB Name of Athlete School Performance Remarks
1 1934 SMM Madushani Sri Lanka Air Force 1.61
E: No: 307 Javelin Throw Boys U 23
Place BIB Name of Athlete School Performance Remarks
1 20 RN Kumara Sri Lanka Army 62.46
2 15 DPC Pathmakumara Sri Lanka Army 62.18
3 2913 WPR Malshan Fernando St Johep’s Vazz College – Wennappuwa 60.44
4 173 GHH Silva Sri Lanka Army 59.93
5 145 SCS Prasad Sri Lanka Army 59.73
6 22 WRL De Silva Sri Lanka Air Force 58.97
7 229 DA Colambarachchi CWW Kannangara CC 55.82
8 175 KKGS Udaraka Sri Lanka Army 53.55
E: No: 308 3000M Boys U 18
Place BIB Name of Athlete School Performance Remarks
1 1008 HG Sasindu Sankalpa Makandura CC – Makandura 9:15.4 Ht
2 945 SGVSS Densil A Rathnayake CC – Walala 9:24.5
3 949 PGMI Pradeep Kumara A Rathnayake CC – Walala 9:37.7
4 1182 D Nalin Harsha Ambagasdowa President College Welimada 9:47.9
5 1174 TM Supun Dananjaya Anuruddha Kumara National School Navalapitiya 9:49.2
6 1766 E Keshaka Dilshara Matara CC – Matara 10:05.0
7 946 AWGLS Ekanayaka A Rathnayake CC – Walala 10:07.1
8 1140 GD Nuwan Sanjaya Sri Rahula College Katugasthota 10:21.1
1254 GR Dammika Wijesooriya Kegalle DAA DQ
1255 GG Preneeth Rashmika Galadeniya Kegalle DAA DQ
E: No: 309 3000M Girls U 18
Place BIB Name of Athlete School Performance Remarks
1 2389 HMB Asmika Herath Kuliyapitiya Central College 10:18.8 * NMR
2 2313 HMC Samudika Herath A Rathnayake CC – Walala 10:29.3 * BPR
3 2311 KMJ Menike Kanagarathna A Rathnayake CC – Walala 10:33.6 * BPR
4 2312 RG Subashini Premarathne A Rathnayake CC – Walala 11:22.1
5 2340 WAKN Wickramasinghe Nuwaraeliya DAA 11:33.2
6 2372 ND Nimali Madhubhashini Sri Rahula College Katugasthota 12:23.9
7 2427 PH Thakshila Dilrukshi Ambagasdowa President College Welimada 12:34.5
8 2371 KK Nirasha Maduwanthi Unattached 12:54.9
9 2375 ML Vimasha Maheshini Mahawila Junior School 13:03.2
E: No: 310 100MH Girls U 16
Place BIB Name of Athlete School Performance Remarks
1 2826 MA Bhagya Nilmini Narammala M.V 16.02
2 2555 TA Nalindi Nimethma Anula Vidyalaya – Nugegoda 16.32
3 2758 Senuri Anuththara Dramapala Vidyalaya 16.36
4 2721 RRN Udayangi Janadipathi Balika Vidyalaya 16.38
5 1263 PA Dania Parami Sussex IS – Gampaha 16.44
6 2655 SBSL dissanayake Swarnamali Girl’s College – Kandy 17.69
7 2728 TD Rashini Dilupa Newstead Girl’s College Negombo 17.85
E: No: 311 100MH Girls U 18
Place BIB Name of Athlete School Performance Remarks
1 2198 KHA Dasuni Kaushalya St Andrew’s BMV – Nawalapitiya 15.78
2 2277 KBS Gomes Mayurapada CC – Narammala 16.63
3 2284 C Ishara Madushani Thilakarathne Gajaneggama MV – Rideebendi Ella 17.09
4 2886 P Dinithi Navodya Kottawa Ananda MV 17.58
5 2410 M Ahinsa Udeni Kumari Taxila Central College Horana 17.69
6 2363 SHTN Samarasinghe Sumana Balika Vidyalaya Rathnapura 17.80
7 2282 RAK Madushika Senevirathna Marry Immaculate Convent – Tudalla 17.91
8 2268 Harini Senadhira Lyceum International School – Wattala 18.02
E: No: 312 100MH Girls U 20
Place BIB Name of Athlete School Performance Remarks
1 2119 NGAR Gunathilaka Sumana Balika Vidyalaya Rathnapura 15.90
2 2146 W D Ransani Kaushalya Kuliyapitiya Central College 16.89
3 2058 Maheshi Gunasena Lyceum International School – Wattala 17.58
4 2036 W Jayamini Kirillawala CC – Kirillawala 19.56
E: No: 313 100MH Girls U 23
Place BIB Name of Athlete School Performance Remarks
1 2001 JGK Gayathri Rajapaksha Central College Weerakatiya 15.61
2 1999 HWK Hapuarachchi Sri Lanka Army 15.99
3 2015 GWLG Herath Kandy DAA 18.74
4 2010 MH Uthpala Sri Lanka Universities Sports Association 19.76
5 1987 DDS Thilakarathna Sri Lanka Navy 19.92
E: No: 314 100M H Boys U 16
Place BIB Name of Athlete School Performance Remarks
1 1275 AG Anurada Srimal Berrewaerts College Ampitiya Kandy 13.63
2 1365 N Shan Amontha Vijitha Central College 14.13
3 1313 Yohan Sri Hanshaka Darmapala Vidyalaya 14.18
4 1500 GH Achira Madushan Aloysius National College Rathnapura 14.44
5 1368 DP Kumara Kularathna C.C 14.63
6 1621 MA Dileepa Dilshan Rajasinghe Central College Hanwella 15.03
7 1321 T Yoshuva Seron Siddhartha M.M.V Balapitiya 15.07
8 1278 UGR Danajaya Chandrasekara Berrewaerts College Ampitiya Kandy 15.52
E: No: 315 110MH Boys U 18
Place BIB Name of Athlete School Performance Remarks
1 802 Sheshan Kariyawasam St Joseph’s College – Colombo 10 14.41 * NMR
2 1572 Janidu Induwara Lakvijaya Sri Dharmaloka College – Kelaniya 14.71
3 1244 HP Avishka D Rathnayake St benedic’s College 14.74
4 1076 TMNDU Ransika Perera Lyceum International School Panadura 15.09
5 915 Lasaru Prabodana Maris Stella College – Negombo 15.36
6 1241 W sandeepa Dilshana St benedic’s College 15.38
7 914 Yohan Sewwanda Maris Stella College – Negombo 15.83
8 1133 B Weerasooriya Trinity College Kandy 15.95
E: No: 316 110MH Boys U 20
Place BIB Name of Athlete School Performance Remarks
1 617 R Roshan Dammika Kularathna Central College 14.78
2 567 RN Kumarage Trinity College Kandy 14.88
3 694 TMCS Sirikantha Kandy DAA 15.28
4 286 G Wasuka Gihan Silva Vijayabahu National School – Maho 15.32
5 573 Abdul Jabbar Sifkar Ahamed Ampara DAA 15.73
6 335 Evin Viranjith Kuruppu Nalanda College – Colombo 10 15.85
7 639 T Senihurjan Jaffna Central College 16.23
E: No: 317 110MH Boys U 23
Place BIB Name of Athlete School Performance Remarks
1 38 AVGA Ravishanka Sri Lanka Air Force 15.27
2 209 AI Nilaweera Matara DAA 15.29
3 101 Chanaka Wijebandara Ace Athletics Club 15.47
4 4 WA Lahiru Sampath Kirillawala CC – Kirillawala 15.88
5 132 G Raemin Sri Lanka Army 16.38
6 11 SH Shehan Danushka De Silva Galle DAA 16.66
7 213 MKU Ishantha Rajapakshs Centralen College Weeraketiya 16.82
E: No: 318 800M Girls U 16 Final
Place BIB Name of Athlete School Performance Remarks
1 2835 K Shanika Lakshani Holy Cross College Gampaha 2:17.73
2 2645 WAK Waruni B Edirisuriya A Rathnayake CC – Walala 2:22.00
3 2615 HG Nethmi Nimsara Hambantota DAA 2:22.79
4 2685 BMH Irasha Busnayaka Galgamuwa MV – Maharachchimulla 2:27.76
5 2651 EMEGCN Kumari Ekanayake A Rathnayake CC – Walala 2:36.38
6 2683 PDG Iduni Dharmapala MV – Bandarawela 2:39.75
7 2634 NP Parami Prarthana Ave Maria Convent – Negombo 2:43.92
8 2865 HR Ishani Vihangika Welimada Central College 2:44.66
E: No: 319 800M Girls U 18 Final
Place BIB Name of Athlete School Performance Remarks
1 2309 RDG Niroshika Jayasinghe A Rathnayake CC – Walala 2:20.82
2 2308 EMP Nethmini Rathnayake A Rathnayake CC – Walala 2:23.16
3 2310 GDP Kalpani De Silva A Rathnayake CC – Walala 2:23.40
4 2313 HMC Samudika Herath A Rathnayake CC – Walala 2:28.82
5 2262 Dewmini Kudawithanage Lyceum International School – Wattala 2:33.71
6 2376 BH Umanda Chathubashini Royal College Horana 2:37.17
7 2431 Geethma Parami Abeyrathne Gamini National School 2:42.40
8 2344 SMA Yashmi Gauravi Manchanayake Gampaha DAA 2:43.26
E: No: 320 800M Girls U 20
Place BIB Name of Athlete School Performance Remarks
1 2079 KGDM Shamali Kumarasinghe A Rathnayake CC – Walala 2:14.50
2 2084 SMUIGM Sewwandi Weerasekara A Rathnayake CC – Walala 2:21.36
3 2082 BMC Kumari Basnayake A Rathnayake CC – Walala 2:25.91
4 2085 JMGS Kumari Jayasundara A Rathnayake CC – Walala 2:26.36
5 1984 DGSM Dahanayaka Sri Lanka Navy 2:43.68
6 2110 Randika Lakshini St Mary’s Convent – Matara 2:44.38
7 2043 M Harshani Madushani Unattached 2:45.51
8 2067 Heshini Kavindi Irugalbandara Sirimavo Bandaranayake V. – Colombo 07 2:49.82
E: No: 321 800M Girls U 23 Final
Place BIB Name of Athlete School Performance Remarks
1 1948 AHMP Abeysinghe Sri Lanka Air Force 2:20.55
2 1969 SSI Fernando Anuradhapura DAA 2:25.70
3 1970 WRARD Sewwandi Anuradhapura DAA 2:36.22
4 2012 AGI Anuruddika Sri Lanka Universities Sports Association 3:01.85
E: No: 322 800M Boys U 16
Place BIB Name of Athlete School Performance Remarks
1 1276 Nuvan Danajaya Bulugahapitiya Berrewaerts College Ampitiya Kandy 1:59.82 * NMR
2 1363 KH Menusha Dinu Sachintha Vijitha Central College 2:04.27
3 1811 Jeewakumar Piravin Kumar Pandiyan Kulam MV 2:08.21
4 1319 DD Wimalasekara Kadugannawa National School 2:10.72
5 1466 Vihanga Kokila De Silva Sarasavi Uyana College 2:10.98
6 1671 Shenuk Kavinga Lyceum International School – Nugegoda 2:13.17
7 2901 M Cheshan Dulsara Perera Ananda Sastralaya – Kotte 2:16.09
8 1393 WT Dilhara Gurukula College Kalaniya 2:21.99
E: No: 323 800M Boys U 18 Final
Place BIB Name of Athlete School Performance Remarks
1 942 DMHS Karunarathna A Rathnayake CC – Walala 1:55.34
2 1231 KPT Ravishka Indrajith St benedic’s College 1:57.75
3 1024 WGIL Jayathissa St Sylvester’s College – Kandy 2:03.01
4 1021 HMTD Ekanayake St Sylvester’s College – Kandy 2:05.11
5 868 Rajinov Yasonjith Royal College – Colombo 07 2:05.28
6 2908 RMC Madushanka Kegalle DAA 2:07.70
7 1079 IA Pawan Pasindu EMB/Moraketiya Maha Vidyalaya 2:13.58
E: No: 324 800M Boys U 20 Final
Place BIB Name of Athlete School Performance Remarks
1 498 BSRT Bulugahapitiya Dharmaraja College – Kandy 1:55.15
2 333 PD Pasindu Mihiranga Nalanda College – Colombo 10 1:55.67
3 327 DGBM Vikum Sankalana St Mary’s College – Negombo 1:56.48
4 2906 GW Kalindu Malinda Ananda Sastralaya – Kotte 1:59.05
5 513 PDG Lasantha Dharmapala MV – Bandarawela 2:04.53
6 499 GGCD Karunathilake Dharmaraja College – Kandy 2:05.57
E: No: 325 800M Boys U 23 Final
Place BIB Name of Athlete School Performance Remarks
1 59 GR Chathuranga Sri Lanka Army 1:52.80
2 161 MMK Kushantha Sri Lanka Army 1:52.83
3 135 DMDJ Krishan Sri Lanka Army 1:55.87
4 140 KDNC Wijesinghe Sri Lanka Army 1:57.22
5 534 HAR Habarakada Sri Lanka Army 1:57.34
6 19 EMRSK Ekanayaka Sri Lanka Army 1:58.09
7 47 GC Kushantha Sri Lanka Air Force 2:00.47
E: No: 327 Discuss Throw Boys U 20 Final
Place BIB Name of Athlete School Performance Remarks
1 614 NP Lahiru Keshan Rathnaloka M.V 41.52
2 581 S Piragasraj Hartley College Point -pedro 37.74
3 580 V Jathrthan Hartley College – Point pedro 36.50
4 545 S Pasindu Bawantha Weera Keppetipola National School 34.90
5 2048 Thurith Bharana Haputhantri Asian International School 34.09
6 515 TA Kanishka Maurash Pitipana MV – Pitipana 30.98
7 500 WM Janith Bandara Rahula College – Matara 28.47
8 463 K Nishan Madusanka St Joseph Vaz College – Wennappuwa 27.58
E: No: 326 Triple Jump Boys U 16 Final
Place BIB Name of Athlete School Performance Remarks
1 1591 S Roshen Dulmin St Mary’s College – Chilaw 12.99
2 1495 Ayeshmantha Ranawaka Maris Stella College – Negombo 12.69
3 1655 Gayan Darsanna St Joseph’s College – Colombo 10 12.63
4 1321 T Yoshuva Seron Siddhartha M.M.V Balapitiya 12.51
5 1603 Malik Sathushka Loyola College – Kochchikade 12.41
6 1310 C Chathuranath Wijendra Welipenna Sinhala KV 12.37
7 1298 W Joel Thejan St Jude’s College Kurana 12.32
8 1512 HB Naween Pasipu Lakshan Kahawaththa Central College 12.01
E: No: 328 400MH Boys U 20
Place BIB Name of Athlete School Performance Remarks
1 490 UBDMS Rajapakshe St Sylvester’s College – Kandy 53.27
2 586 PMPL Kodikara Maliyadewa BV – Kurunegala 53.97
3 457 SN Tharusha Nimsara Prince of Wales College – Moratuwa 55.46
4 431 YS Sandakalum A Rathnayake CC – Walala 55.50
5 428 PGN Tharuka A Rathnayake CC – Walala 59.22
6 357 UGCK Herath Sri Lanka Army 59.61
7 639 T Senihurjan Jaffna Central College 1:00.90
E: No: 329 400MH Boys U 23
Place BIB Name of Athlete School Performance Remarks
1 174 ALT Athanasena Sri Lanka Army 53.54
2 166 OKLA Kumara Sri Lanka Army 54.26
3 220 IBA Chaturanga ChandIkawawa Jayanthi M.V 57.92
4 65 HMAGM Rathnayake Kotalawala Defence Univercity 1:01.91
5 64 DGANK Rathnayake Kotalawala Defence Univercity 1:04.16
E: No: 330 200M Girls U 16
Place BIB Name of Athlete School Performance Remarks
1 2558 Sadeepa Henderson Gateway College – Rajagiriya 25.88 * NMR
2 2482 Dilmi Danusha Yashini Dahanayaka Yasodara Vidyalaya – Colombo 07 26.46
3 2494 Tenisha Maria Gomez St Thomas College – Kotte 26.86
4 2563 Himasha Fernando Lyceum International School – Wattala 27.12
5 2724 Sadevni Dahamya Liyanage Presbyterian Girls Natiornal School 27.28
6 2624 Siyana Keisha Wickramasinghe Ladies’ College – Colombo 07 27.45
7 2477 Siyaara De Silva The British School in Colombo 27.57
8 2769 LA Keshani Randula Gamini National School 27.63
E: No: 331 200M Girls U 18
Place BIB Name of Athlete School Performance Remarks
1 2261 Sachini Divyanjalee Lyceum International School – Wattala 25.49
2 2428 TM Madara Piumini Weerasooriya St Joshep’s Balika Maha Viddyalaya Kegalle 25.51
3 2248 Natalie Malpana Gateway College – Rajagiriya 25.84
4 2226 Sendaru Perera Musaeus College – Colombo 07 26.26
5 2429 UKSC Padmasiri Bandara St Joshep’s Balika Maha Viddyalaya Kegalle 26.27
6 2336 WG Iwanthi Emeshika St Mary’s Convent – Matara 26.65
7 2245 Shelinda Jansen Gateway College – Rajagiriya 27.13
8 2203 KGSR Lakmali Rajagiri MV – Aranayaka 28.19
E: No: 332 200M Girls U 20
Place BIB Name of Athlete School Performance Remarks
1 2137 DM Yamali Dulanjalee Abagamuwa Central College 25.09
2 2068 Sharmila Jan Gateway College – Rajagiriya 25.17
3 2086 DT Amasha De Silva Swarnamali Girl’s College – Kandy 25.45
4 2111 F Safiya Yamic Viharamahadevi GC – Kandy 26.27
5 2143 WSH Fernando Sri Lanka Navy 26.49
6 2173 MD Devindi Thrushika Vijitha Central College 26.51
7 2031 WW Dilki Yashoda Sri Sumangala BMV – Panadura 26.57
E: No: 333 200M Girls U 23
Place BIB Name of Athlete School Performance Remarks
1 1937 PGN MadushIka Sri Lanka Air Force 24.78 * NMR
2 2004 MO Udayangani Welimada Central College 25.41
3 1968 R Supuni Piumika Mendis Anuradhapura DAA 26.82
4 1939 KKT Heshani Sri Lanka Air Force 27.01
5 2006 GIS Karunarathne Sri Lanka Universities Sports Association 29.83
E: No: 334 200M Boys U 16
Place BIB Name of Athlete School Performance Remarks
1 1589 Shemal Milinda Perera St Mary’s College – Chilaw 22.68
2 1631 Adhija Alahakoon Gateway College – Rajagiriya 23.20
3 1541 KDTD Kulasinghe St Thomas College – Mt Lavinia 23.41
4 1691 HS Malwanna Mahinda College – Galle 23.51
5 1320 W Hirusha Heshan Mendis Abesekara Siddhartha M.M.V Balapitiya 23.81
6 1474 WAJ Sandeep Visitanperuma Sri Benedict’s Colleg 24.27
7 1343 WD Kavindu Anjana Buthpitiya Maha Vidyalaya 24.31
8 1524 IW Devidu Pradeep DS Senanayake College – Colombo 07 24.35
E: No: 335 200M Boys U 18
Place BIB Name of Athlete School Performance Remarks
1 1247 A Shalika Santhush St benedic’s College 22.08
2 1245 PNT Auchithya St benedic’s College 22.27
3 1078 TM Suraj Dinusha EMB/Moraketiya Maha Vidyalaya 22.35
4 923 YCM Yodasinghe St Mary’s College – Kegalle 22.42
5 1242 W Yohan Danushka Silva St benedic’s College 22.94
6 997 Charu Adeepa Gunasena Ashoka Vidyalaya – Colombo 10 23.40
7 912 Ramesh Malshan Maris Stella College – Negombo 23.41
E: No: 336 200M Boys U 20
Place BIB Name of Athlete School Performance Remarks
1 544 S Aruna Darshana Weera Keppetipola National School 21.96
2 674 ASM Safan Abukkagama Muslim MV – Monnekulama 22.00
3 491 PGGC Ranaweera St Sylvester’s College – Kandy 22.31
4 688 RTAD Sammi Lakshan St benedic’s College 22.34
5 348 Chamindu Prabath Lyceum International School – Wttala 22.82
6 332 Pabasara Niku Nalanda College – Colombo 10 22.85
7 361 Asiri Wanigasekara Gateway College – Rajagiriya 23.16
8 583 HD Pasindu Dimuth Gayashana Gurukula College Kalaniya 23.18
E: No: 337 200M Boys U 23
Place BIB Name of Athlete School Performance Remarks
1 137 HSS Kumara Sri Lanka Army 21.77 21.60 *EMR Heat: 03 E:N:227
2 165 RVTF Udayar Sri Lanka Army 21.91
3 39 SADKK Samarasinghe Sri Lanka Air Force 22.30
4 3 M Vinod Lakshitha Vaas Mercantile AF 22.41
5 201 LP Neththikumara Matara DAA 22.65
6 195 KJK Perera Sri Lanka Air Force 23.08
7 111 PACL Kumara Anuradhapura DAA 23.30
8 102 Milinda Abeysuriya Ace Athletics Club 23.54
E: No: 338 Triple Jump Girls U 18
Place BIB Name of Athlete School Performance Remarks
1 2384 KV Vidushi Sathsara Sandeepani Embilipitiya Prersident College 11.52
2 2201 GRSP Karunanayake Rajagiri MV – Aranayaka 11.43
3 2444 MK Prasadi Lakshani Holy Cross College Gampaha 11.33
4 2411 W Sulekha Anjali Fernando St Jude’s College Kurana 11.30
5 2338 HPMP Samarathunga Maliyadewa BV – Kurunegala 10.86
6 2423 Rashmi Miranga Dharmapala Vidyalaya 10.69
7 2410 M Ahinsa Udeni Kumari Taxila Central College Horana 10.40
8 2337 G Chamodya Sandalakshi St Mary’s Convent – Matara 10.37
E: No: 339 Javelin Throw Girls U 20 Final
Place BIB Name of Athlete School Performance Remarks
1 2170 Hazna Nirasha Deen Agamethi Balika M V Panadura 36.14
2 2131 N Uthayavani Trincomalee DAA 35.66
3 2120 SS Madushani Sumana Balika Vidyalaya Rathnapura 33.27
4 2165 MA Yashitha Sathsarani Taxila Central College Horana 31.50
5 2139 HA Nimodi Tharuka Abagamuwa Central College 29.62
6 2129 S Pavani Malshani Rajapaksha Central College Weerakatiya 29.55
7 2168 AD Achini Maduwanthi Ambagasdowa President College Welimada 28.04
8 2031 WW Dilki Yashoda Sri Sumangala BMV – Panadura 27.56
E: No: 340 High Jump Boys U 23 Final
Place BIB Name of Athlete School Performance Remarks
1 89 PM Dinith Chanuka Pathiraja Kanadulla Dharmaraja MV – Kuliyapitiya 2.06
2 72 DAPH Navodith Perera Sri Lanka Army 1.90
3 85 HTP Dushmantha Sri Lanka Army 1.85
4 98 Janitha Tharaka Gunawardhana Mahanama College – Colombo 03 1.85
4 246 PG Channa Bhawantha Kahawaththa Central College 1.85
6 224 HMCC Herath Weera Keppetipola National School 1.80
E: No: 341 Shot Put Girls U 23
Place BIB Name of Athlete School Performance Remarks
1 1979 FS Rishard Unattached 11.55
2 1964 AGVV Lakmali Sri Lanka Air Force 10.22
3 1985 GPS Perera Sri Lanka Navy 9.17
4 1960 JADP Chamathka Handapangoda MV 7.27
5 1961 EA Asha Lakmali Handapangoda MV 6.96
E: No: 342 Discuss Throw Girls U 16
Place BIB Name of Athlete School Performance Remarks
1 2584 Sarisha Gunasekara Ladies’ College – Colombo 07 31.14
2 2565 Poornima Perera Lyceum International School – Wattala 29.37
3 2585 Rheanna David Ladies’ College – Colombo 07 26.87
4 2810 JAK Lakshika Kuliyapitiya Central College 26.87
5 2831 KM Kasuni Hansara Rathnaloka M.V 26.14
6 2825 HKR Nadee Narammala M.V 23.67
7 2866 PW Amalee Menaka Somasiri Kahawaththa Central College 23.27
E: No: 345 Triple Jump Boys U 20
Place BIB Name of Athlete School Performance Remarks
1 685 BGMH Jayathissa St benedic’s College 14.64
2 342 Shen Domeeniyas Lyceum International School – Wttala 14.49
3 516 Kalinga Jayabandara Loyola College – Kochchikade 14.11
4 383 Jeremy Standslus St Peter’s College – Colombo 04 13.93
5 651 PD Dilan Madushanka Egal Sports Club Gampaha 13.86
6 602 RAH Candrarathna Sivali Central College Rathnapura 13.39
E: No: 352 10000M Boys U 20
Place BIB Name of Athlete School Performance Remarks
1 629 JM Eranda Madushanka Ambagasdowa President College Welimada 33:21.3
2 553 GDCD Alwis Sri Rahula College Katugasthota 33:24.6
3 556 S Kinthushan Vavuniya DAA 34:43.3
4 529 YR Hirushan Madubashana Gampaha DAA 34:59.0
5 487 S Nirmal Kilinochchi DAA 35:24.1
6 368 BA Avishka Lakshan Perera Lumbini College – Colombo 05 37:30.5
7 1806 Kalana Madusha Ranasinghe Sri Saralankara MV – Kidelpitiya 37:43.2
8 1264 PV Tharanga Sri Lanka Army 37:43.7
9 660 SMBS Samarasinghe Vidyartha College Kandy 38:48.5
E: No: 353 10000M Boys U 23
Place BIB Name of Athlete School Performance Remarks
1 114 KKD Nuwan Theekshana Uva College – Badulla 33:32.8
2 158 GKD Madushanka Sri Lanka Army 33:43.4
3 193 MMDP Jayasundara Vidyartha College Kandy 36:27.2
4 211 DMTT Dissanayaka Unattached 39:16.6
5 245 HAS Darshana Sri Lanka Universities Sports Association 42:58.2

Comments

comments

Leave a Reply

error: Do not try to steal contents. CeylonAthletics.com Content is protected !!