4
views

Junior National Athletics Championship 2017 – DAY 2 – Final Results

Junior National 2017 Records

* Equal Junior National Record
U 20 Pole Vault 4.61 M K Napthali Joyson Arunodaya College – Alaweddy
* New Meet Records
Boys
U 20 Long Jump 7.52 M Nipun Kavindu Kaldera Loyola College – Kochchikade
U 23 Long Jump 7.83 M LG Danajaya Sri Lanka Army
Girls
U 23 Pole Vault 3.40 M J Aniththa Mahajana College Tellippalai
U 20 400MH 1:01.68 Min DM Yamali Dulanjalee Abagamuwa Central College
U 18 2000M St Che 6:59.96 Min HMB Asmika Herath Kuliyapitiya Central College
U 16 Long Jump 5.48 M S.H Sadini Kavisha Vijitha Central College

Junior National 2017 DAY 2- Finals, Heats & Semi Final Results

 

E: No: 201 10000M RW Boys U 20
Place BIB Name of Athlete School Performance Remarks
1 646 WDMR Aberathna Pilimathalawa Central College Kandy 57:18.05
2 539 WM Prashal Menuran Abadeniya Cemtral College 1:02.49.58
3 644 BCJ Bandara Pilimathalawa Central College Kandy 1:04.33.18
4 448 S Laxsan Jaffna DAA 1:07.05.57
E: No: 202 10000m RW Boys U 23
Place BIB Name of Athlete School Performance Remarks
1 1 RASC Rathnayake Sri Lanka Army 53:31.72
2 133 WMRC Welikubura Sri Lanka Army 55:34.56
3 160 OLN Chamara Sri Lanka Army 56:41.97
4 95 K Dinesh Jaffna DAA 1:07.06.12
E: No: 203 Pole Vault Boys U 20
Place BIB Name of Athlete School Performance Remarks
1 484 K Napthali Joyson Arunodaya College – Alaweddy 4.61 * NMR * EJNR
2 561 S Dilaxshan Mahajana College Tellippalai 4.20
3 681 K Shehan Kavinda Perera St benedic’s College 3.90
4 562 S Dinesh Mahajana College Tellippalai 3.70
E: No: 204 Pole Vault Boys U 23
Place BIB Name of Athlete School Performance Remarks
1 134 AAMDP Abeekoon Sri Lanka Army 4.30
2 216 P Risoth Mahajana College Tellippalai 4.10
3 29 PLLC Werarathne Sri Lanka Air Force 4.10
4 121 DHGS Jayarathna Sri Lanka Army 3.90
5 227 B Nethushan Lanka Lions 3.90
E: No: 205 Long Jump Girls U 23 Final
Place BIB Name of Athlete School Performance Remarks
1 1935 WNR Fernando Sri Lanka Air Force 5.37 -0.4
2 2011 D Ponnamperuma Sri Lanka Universities Sports Association 4.41 -0.2
3 2009 GDN Nawarathne Sri Lanka Universities Sports Association 4.24 -0.5
E: No: 206 Discuss Throw Boys U 18 Final
Place BIB Name of Athlete School Performance Remarks
1 804 Shavin Rumeshka St Joseph’s College – Colombo 10 41.09
2 729 Kavindu Hiranya Mallawaarachchi OKI International School 37.22
3 1236 MD Miraz Nethmina St benedic’s College 36.78
4 1217 HM Mudith Malisha Narayana Bandaragama Collge Gampaha 36.11
5 1086 Balachandran Ananth Hartley College Point -pedro 34.95
6 786 Ginura Gunaratna Lyceum International School – Nugegoda 34.29
7 1087 Thurairajah Abishanth Hartley College Point -pedro 33.53
8 1237 KGS Dilshan Bandara St benedic’s College 33.52
E: No: 207 Shot Put Boys U 23
Place BIB Name of Athlete School Performance Remarks
1 181 Samith M Frenando St Sebasthiyan College Moratuwa 12.90
2 23 KKSS Thamel Sri Lanka Air Force 12.46
3 9 Harshana Dananjaya Mahaliyanage Rathnapura DAA 11.59
4 206 A Gogulan Trincomalee DAA 11.57
5 61 YSP De Silva Kotalawala Defence Univercity 11.12
6 69 HMB Vijayagunawardena Kotalawala Defence Univercity 10.76
7 231 H sithum Sankalpa Ranaweera CWW Kannangara CC 10.56
8 146 KSS Bandara Sri Lanka Navy 9.72
E: No: 208 High Jump Girls U 18
Place BIB Name of Athlete School Performance Remarks
1 2407 K Shanika Madubhashini Perera Taxila Central College Horana 1.57
2 2191 Koshila Amarasinghe Holy Family Convent – Colombo 04 1.57
3 2380 C Herina Mahajana College Tellippalai 1.54
4 2235 G Yashoda Thejani Dinukshika Mahinda Rajapaksa College – Homagama 1.54
5 2330 Piumi Wijerathna Mahamaya Girl’s College – Kandy 1.54
6 2302 Nirmani Rajapaksha Ave Maria Convent – Negombo 1.50
7 2257 Binadi Dedeniya Lyceum International School – Nugegoda 1.50
8 2278 PGKR Dayasiri Dudley Senanayake CC – Tholangamuwa 1.45
E: No: 209 Javelin Throw Girls U 16 Final
Place BIB Name of Athlete School Performance Remarks
1 2809 RD Himasha Kuliyapitiya Central College 33.27
2 2647 DMI Hasanthi Dissanayaka A Rathnayake CC – Walala 32.01
3 2823 HAVLK Hapuarachchi Sumana Balika Vidyalaya Rathnapura 30.33
4 2596 Sashani Hansika Kumari Good Shepherd Convent – Kotahena 29.34
5 2493 EAD Ayomi Ushika Jennings IC – Nainamadama 28.06
6 2866 PW Amalee Menaka Somasiri Kahawaththa Central College 27.73
7 2554 Dewmini Gallage Srimavo Bandaranayake V – Colombo 07 27.71
8 2621 A Anne Piyula Jaffna DAA 25.88
E: No: 219 Long Jump Girls U 20
Place BIB Name of Athlete School Performance Remarks
1 2038 KK Ridma Nishadi Abeyrathna Darmashoka College – Ambalangoda 5.87 + 1.0
2 2164 Purnima Gunarathna Leeda International School Panadura 5.73 + 1.1
3 2177 SRP Nuwanjala Maduwanthi Dankotuwa Balika MV 5.64 + 2.1
4 2052 Poornima Kalpani Loyola College – Kochchikade 5.47 + 2.1
5 2109 TKA Gayani Wasana Chathurangi St Mary’s Convent – Matara 5.38 + 1.4
6 2119 NGAR Gunathilaka Sumana Balika Vidyalaya Rathnapura 5.36 + 1.4
7 2065 P Devindi Kaushalya Rajasinghe Central College Hanwella 5.23 + 0.3
8 2064 WP Dulmini Kavindya Rajasinghe Central College Hanwella 5.09 – 0.2
E: No: 222 Shot Put Boys U 20
Place BIB Name of Athlete School Performance Remarks
1 614 NP Lahiru Keshan Rathnaloka M.V 13.52
2 2931 H Ravidu Shehan Royal College – Panadura 13.22
3 412 Dinith Sahan Hapuarachchi Sripalee College – Horana 13.18
4 350 WS Dananjaya Lyceum International School – Wttala 12.10
5 447 R Sujeewan Jaffna DAA 12.00
6 2048 Thurith Bharana Haputhantri Asian International School 11.92
7 413 DSN Wickramasinghe Sripalee College – Horana 11.36
8 2935 Kusal Narendra Subasinghe Ananda Vidyalaya 10.56
E: No: 238 Javelin Throw Boys U 16
Place BIB Name of Athlete School Performance Remarks
1 1592 M Thushmina Krishmal St Mary’s College – Chilaw 51.53
2 1593 M Akeesh Nidushika St Mary’s College – Chilaw 50.09
3 1840 K Nishara Tharushana Joseph Vaz College – Wennappuwa 49.72
4 1420 WAT Pathum Rajapakshs Central College Weeraketiya 47.51
5 1704 Seniru Kasthuriarachchi Royal College – Colombo 07 46.90
6 1429 WASSThamara Viharagala M.V 44.49
7 1302 Malith Kavinda St Josep’s College Negombo 43.37
8 1582 Ravindu Kothalawala Royal Institute – Colombo 05 42.93
E: No: 239 High Jump Boys U 16
Place BIB Name of Athlete School Performance Remarks
1 1716 Dinura Jayath St Peter’s College – Colombo 04 1.90
2 1365 N Shan Amontha Vijitha Central College 1.87
3 1591 S Roshen Dulmin St Mary’s College – Chilaw 1.84
4 1425 S Sirisoma Trinty College Kandy 1.84
5 1655 Gayan Darsanna St Joseph’s College – Colombo 10 1.75
6 1746 PGPPD Jayasooriya Dudley Senanayake CC – Tholangamuwa 1.70
7 1494 Irusha Nimansala Maris Stella College – Negombo 1.70
8 1640 Pasindu Malshan St Joseph’s College – Colombo 10 1.65
8 1831 HGM Shinal Joseph Vaz College – Wennappuwa 1.65
E: No: 240 Shot Put Girls U 20 Final
Place BIB Name of Athlete School Performance Remarks
1 2157 HG Chamila Rasangani Mayamathya Vidyalaya Bibila 10.08
2 2123 MPB Asiri Sumana Balika Vidyalaya Rathnapura 8.90
3 284 HMLK Senarathne Nagollagama CC – Maho 8.80
4 2176 H Pumika Sadani Ayagama Sri Rahula CC 8.55
E: No: 241 Discuss Throw Girls U 23 Final
Place BIB Name of Athlete School Performance Remarks
1 1964 AGVV Lakmali Sri Lanka Air Force 38.21
2 1966 JAGA Madubashini Sri Lanka Air Force 31.37
3 1931 AJ Hemamali De Alwis Gampaha DAA 28.25
4 1985 GPS Perera Sri Lanka Navy 24.53
5 1961 EA Asha Lakmali Handapangoda MV 23.43
E: No: 249 400MH Girls U 18
Place BIB Name of Athlete School Performance Remarks
1 2358 SA Kavindaya Thathsarani Abagamuwa Central College 1:07.29
2 2400 KGMF Comester Holy Family Convent Wennappuwa 1:08.03
3 2390 KMPW Maristaela Fernando Kuliyapitiya Central College 1:08.16
4 2283 B Gimhani Dineka Gomes Marry Immaculate Convent – Tudalla 1:09.62
5 2318 KMMWMLK Wathupola Swarnamali Girl’s College – Kandy 1:10.46
6 2363 SHTN Samarasinghe Sumana Balika Vidyalaya Rathnapura 1:15.57
E: No: 250 400MH Girls U 20
Place BIB Name of Athlete School Performance Remarks
1 2137 DM Yamali Dulanjalee Abagamuwa Central College 1:01.68 * NMR
2 2086 DT Amasha De Silva Swarnamali Girl’s College – Kandy 1:05.47
3 2147 KMM Dilki Sandhana Kuliyapitiya Central College 1:07.04
4 2142 WHM Fernando Sri Lanka Navy 1:07.10
5 2126 MDA Umayangana Sumana Balika Vidyalaya Rathnapura 1:11.50
6 2874 RMNK thilakarathna Ambathenna Pushpadana MV 1:13.12
E: No: 251 Long Jump Boys U 23
Place BIB Name of Athlete School Performance Remarks
1 169 LG Danajaya Sri Lanka Army 7.83 * NMR
2 130 KKMK Karunasekara Sri Lanka Army 7.49
3 28 JMTUK Jayasinghe Sri Lanka Air Force 7.20
4 138 AGGM Ariyarathna Sri Lanka Army 6.75
5 240 K Darshana Sri Lanka Universities Sports Association 6.53
6 208 UKC Shayamal Viharagala M.V 6.19
7 107 MK Hirushan Madushanka Balangoda Ananda Maiththreya MMV 6.01
8 239 M Sandakelumsiri Sri Lanka Universities Sports Association 4.82
E: No: 252 400M H Girls U 23
Place BIB Name of Athlete School Performance Remarks
1 1991 EPK Madushani Sri Lanka Army 1:02.02
2 1266 APMSK Abayarathna Kegalle DAA 1:03.08
3 1938 WAS Dilrukshi Sri Lanka Air Force 1:06.23
4 1954 DSW Karunarathna Kotalawala Defence Univercity .1:17.79
5 2010 MH Uthpala Sri Lanka Universities Sports Association 1:24.43
6 2015 GWLG Herath Kandy DAA DQ
E: No: 253 400MH Boys U 18
Place BIB Name of Athlete School Performance Remarks
1 760 SH Navodya Sankalpa Mahinda College – Galle 53.72
2 802 Sheshan Kariyawasam St Joseph’s College – Colombo 10 55.50
3 907 Akila Praveen Maris Stella College – Negombo 56.14
4 1044 Sanji Poobalakumar Lyceum International School Rathanapura 57.30
5 1019 SI Dilshan St Sylvester’s College – Kandy 57.33
6 757 A Abikshan St Anne’s CC – Mannar 57.87
7 1131 K Rathnayake Trinity College Kandy 59.75

Comments

comments